Ako SAS výkon v porovnaní s Julia?

Bol som SAS programátor a architekt rokov: I did my first professional work in the 1990s. I also have made friends among people who focus on SAS. I had mentioned in a SAS Consultants forum in Google Groups that the open source Julia language was delivering impressive results compared with the R language. The testing involves several math problems which could be translated into most any language. Previous results (a kód) has been already shared on http://julialang.org/

Musel som chcel vyskúšať SAS vidieť, ako to robí proti Julia, but I did not have a machine where I could load both software applications. Avšak, Dom Pazzula nie len skúšať na jeho stroji, but also provided the comparison code. This blog post has the results of the test and the SAS code for you to try the comparison yourself.

SASvsJulia How does SAS performance compare with Julia?
Pokračovať v čítaní “Ako SAS výkon v porovnaní s Julia?” »

Free eBooks from Microsoft

Microsoft Program Manager Eric Ligman has been posting lists of free eBooks from his blog. I have not mentioned these books in past blog postings. So, this posting is a catch-up for the three lists he has already mentioned and subsequently summarized. I will be commenting on free books which help for Microsoft data analytics and data science.
Pokračovať v čítaní “Free eBooks from Microsoft” »

Je lepšia ako SQL Server Data Mining SPSS?

Bol nedávno položil túto otázku od niekoho, kto pracuje pre spoločnosť Microsoft, and who was sincerely trying to understand the differences. I first used SPSS in the early 1990s on the mainframe, just after I had started using SAS on UNIX. Over my career, Videl som SPSS v rôznych prostrediach, a tiež publikoval raz o SPSS možnosti analýzy vrstevnatej vzorky (predtým tieto funkcie neboli k dispozícii, ale teraz sú k dispozícii ako možnosť).

Tento príspevok bude mať moja odpoveď ako zhodnotiť SPSS verzus SQL Server Data Mining.

SPSSvsSSAS Is SPSS better than SQL Server Data Mining?
Pokračovať v čítaní “Je lepšia ako SQL Server Data Mining SPSS?” »

Prezentácia na SQL sobotu Charlotte október 19

Ja budem hovoriť v druhom Charlotte BI vydanie SQL Sobota (v meste Charlotte, NC) októbra 19. Bude sa na summite PASS ako dobrovoľník (Predchádzajúci SQL Sobota), ale budem hovoriť na túto sobotu konferencii o dolovania dát. Tento príspevok má Podrobnosti.

sqlsat237 web Presenting at SQL Saturday Charlotte October 19
Pokračovať v čítaní “Presenting at SQL Saturday Charlotte October 19” »

Prezentácia na Silicon Valley kód tábor október 5-6

Som poctený hovoriť o PASS (Profesijné združenie pre SQL Server) sledovať tento rok Silicon Valley kód Camp (v Los Altos Hills, CA). Ročne, Táto akcia používateľa je (v súčasnosti) najväčší kód tábora v Spojených štátoch. Tiež, Bol som moderátor niektorých udalostí v minulosti SQL sobotu v Mountain View, a viem, že vášeň pre hĺbkovú analýzu údajov vedie hlboko v tejto technológie hub. Tento príspevok má Podrobnosti o týchto dvoch prezentácií bude dávať.

 Presenting at Silicon Valley Code Camp October 5 6
Pokračovať v čítaní “Presenting at Silicon Valley Code Camp October 5-6” »

Sponzoring a predstaví SQL Sobota 226 Južná Florida jún 29

I am happy to be a sponsor (via MarkTab Inc) and presenter at SQL Saturday 226 South Florida. I have been to this event in the past, and many of my presenter friends will also be at this excellent event. Tiež, I will giving away some great prizes: five passes (value US$1495) for data mining training to be held on September 10-12, 2013 (winners must be present at the end of the event to win). I also will be giving three separate one-hour presentations, two on data mining, and one for professional development. This blog post has the details, and links to the presentations.

SQLSaturday226SouthFlorida Sponsoring and Presenting at SQL Saturday 226 South Florida June 29

SQL Sobota 226 South Florida

Pokračovať v čítaní “Sponzoring a predstaví SQL Sobota 226 South Florida June 29” »

Presenting a Best Practices Framework for Data Mining June 2013

I copresented (with Artus Krohn-Grimberghe) a session called “A Best Practices Framework for Data Mining” for the June 13, 2013 PASS Virtual Business Analytics Group. This talk marks my third for this relatively new group, and I’m glad to work with leader Melissa Demsak on these quality presentations. For this talk, we had about 40 ľudia, and seamlessly delivered the talk from both North America (myself) and Europe (Artus, who is in Germany). This post has the details and the links to the slides and recorded presentation.

PASS VirtualChapter BusinessAnalytics 300x119 Presenting a Best Practices Framework for Data Mining June 2013

Pokračovať v čítaní “Presenting a Best Practices Framework for Data Mining June 2013” »

Sponzoring a predstaví SQL Sobota 220 Atlanta GA môže 18

MarkTab Inc. is a sponsor for SQL Saturday 220, Atlanta, GA (Môže 18), and will be giving away five passes to the three-day Experience Data Mining training on September 10-12, 2013. I will also be presenting two topics at SQL Saturday: first, Tajomstvo Enterprise Data Mining, and second, Applied Enterprise Semantic Mining. Tento príspevok má Podrobnosti.

SQLSaturday220 Sponsoring and Presenting at SQL Saturday 220 Atlanta GA May 18

Pokračovať v čítaní “Sponzoring a predstaví SQL Sobota 220 Atlanta GA May 18” »

Prezentácia analýzy údajov s R a Julia PASS Virtual Business Analytics môže 9

Sa predstaví hovoriť s názvom analýza dát s R a Julia PASS Virtual Business Analytics konferencie v máji 9 (12 PM, UTC -4). Mal predtým prezentované to hovorí na konferencii PASS Business Analytics v Chicagu. Táto diskusia bude aj lepšie: Sa bude zlepšenie prezentácie na základe spätnej väzby ľudí mal v tom čase. Rovnako, Ja som pozvať ľudí z novej Meetup skupiny, Atlanta Julia užívateľov, Oba zúčastniť a vidieť táto diskusia. This blog post has the details.

PASS VirtualChapter BusinessAnalytics 300x119 Presenting Data Analysis with R and Julia for PASS Virtual Business Analytics May 9

Pokračovať v čítaní “Presenting Data Analysis with R and Julia for PASS Virtual Business Analytics May 9” »

Tipy na zlepšenie WordPress 3.5.1 Rýchlosť s GoDaddy zdieľané Hosting

Query: How can I improve the performance speed of WordPress with GoDaddy?

Response:

I have been happily using WordPress since 2010. I have found myself doing plug-in trial-and-error with different solutions to improve the speed. Anyone could open a blog at wordpress.com and leave the management issues to experts. Avšak, I desired to have my blog hosted at marktab.net, so I installed the software myself on a GoDaddy shared Windows hosting platform. The tips I have in this post will likely work also for Linux-based installation, though as with any change, you need to experiment yourself.

V tomto príspevku, I will be outlining what I did to improve my website speed on http://marktab.net/datamining (running WordPress 3.5.1 on Windows shared hosting at GoDaddy). Consider these tips for any WordPress 3.x version.

I have been using two tools to judge speed. The first one is called Pingdom Tools http://tools.pingdom.com/fpt/ which (v súčasnosti) test speeds using one of their three source servers. This test shows how fast a site might load, but I have found the results to be variable (upon repeat tests in the same session with no changes) and I assume likely influenced by the server’s general load and current network traffic. The second, and what I consider better test, comes from Google’s PageSpeed tools https://developers.google.com/speed/pagespeed/. Google is a major source of hits on my domains, and they have been supporting all web developers with a variety of tools to measure traffic. If you are running a website and are not using Google Webmaster tools, you should look at the benefits.

Google’s Page Speed scores websites between 0 a 100, where higher numbers are better. Their analysis show what the issues are, but how to improve them depends on software used since the service will score any type of website, not just ones running WordPress. Finding out what to do is a matter of trial and error. To achieve my own results I had to try a number of different things given the options available with WordPress 3.5.1 and GoDaddy shared Windows hosting. This post describes a combination which took my WordPress blog from a score in the mid 70′s to over 90.

Pokračovať v čítaní “Tipy na zlepšenie WordPress 3.5.1 Rýchlosť s GoDaddy zdieľané Hosting” »

Tipy na zlepšenie DotNetNuke 5 alebo 7 Rýchlosť s GoDaddy zdieľané Hosting

Query: Ako môžete zlepšiť moju rýchlosť pre DotNetNuke s GoDaddy zdieľané Hosting?

Response:

Bol som pomocou DotNetNuke pre webové stránky hosting od verzie 4, na marktab.net a marktab.com. Vzťah bol, čo som často opísal ako milovať a nenávidieť. Nechápejte ma zle: Som rád, že komunity vydanie používam (ktorá je k dispozícii na internetovej stránke Microsoft open source http://dotnetnuke.codeplex.com) je zadarmo. Avšak, mnoho ruky sa dotkli výrobku, a čo máme dnes, je — in my opinion — Kolekcia z najlepších nápadov redakčný rozdielne mozgy a skupiny.

V tomto príspevku, Sa vám načrtne čo som urobil pre zlepšenie moje webové stránky rýchlosť na marktab.net (beh DotNetNuke 05.04.04) a marktab.com (beh DotNetNuke 07.00.02). Verím, že tieto tipy by tiež pomôcť DotNetNuke 6, aj keď som odporučiť nové zariadenia použite DotNetNuke 7 or higher.

I have been using two tools to judge speed. The first one is called Pingdom Tools http://tools.pingdom.com/fpt/ which (v súčasnosti) test speeds using one of their three source servers. This test shows how fast a site might load, but I have found the results to be variable (upon repeat tests in the same session with no changes) and I assume likely influenced by the server’s general load and current network traffic. The second, and what I consider better test, comes from Google’s PageSpeed tools https://developers.google.com/speed/pagespeed/. Google is a major source of hits on my domains, and they have been supporting all web developers with a variety of tools to measure traffic. If you are running a website and are not using Google Webmaster tools, you should look at the benefits.

Google’s Page Speed scores websites between 0 a 100, where higher numbers are better. Their analysis show what the issues are, but how to improve them depends on software used since the service will score any type of website, not just ones running DotNetNuke. Finding out what to do is a matter of trial and error. To achieve my own results I had to try a number of different things given the options available with DotNetNuke and GoDaddy shared hosting. This post describes a combination which took both marktab.net and marktab.com from scores in the mid 50′s to over 90.

Pokračovať v čítaní “Tipy na zlepšenie DotNetNuke 5 alebo 7 Rýchlosť s GoDaddy zdieľané Hosting” »

Speaking at Atlanta .NET User Group March 25, 2013

I was invited by Doug Ware to speak at the next Atlanta .NET User Group. The group meeting starts at 6 PM at the Microsoft Alpharetta campus on Monday night, Marca 25, 2013. A, I’m happy to be speaking the same night as another Atlanta MVP expert, Audrey Hammonds. Tento príspevok má Podrobnosti.

Pokračovať v čítaní “Speaking at Atlanta .NET User Group March 25, 2013” »